Zadzwoń teraz

Części

Maszyny

Kiedy wymienić filtry w ciągniku?

HBT ROLTRAC sklep części rolniczych online, oferuje szeroką gamę filtrów do maszyn rolniczych. Filtry oleju, filtry paliwa, filtry hydrauliczne, filtr powietrza i filtr kabinowe, w tym artykule znajdziesz nasze zalecenia dotyczące wymiany filtrów po odpowiedniej liczbie godzin użytkowania w normalnym roku pracy. Zaznaczamy że każda maszyna posiada indywidualne zalecenia producenta maszyn czy też podzespołów.

 

Kiedy wymienić filtr oleju w ciągniku?

Filtr oleju należy wymieniać za każdym razem, gdy w ciągniku wymieniamy olej silnikowy. Interwał ten wynosi między 200 i 500 godzin lub raz w roku jeżeli maszyna niewiele pracuje. Wiedząc, że w przypadku starych modeli ciągników interwał wynosi 200-250 godzin co w przypadku najnowszych ciągników o dużej mocy (duża pojemność silnika) interwał wynosi nawet 500 godzin!

Ważne: Okresy wymiany oleju są często podane indywidualnie w instrukcjach obsługi ciągnika, nie wahaj się ich sprawdzić!

 

Kiedy wymieniać filtry paliwa w ciągniku?

Filtracja paliwa ON w ciągnikach często składa się z 2 filtrów: filtra wstępnego i filtra właściwego. Powinno wymieniać się oba na raz ale w ostatnich latach w Polsce poprawiła się ogólną jakość paliwa oraz warunków ich przechowywania (zbiorniki mobilne i zbiorniki na paliwo) w ten czas należy wymieniać je następująco:

  • Co każdą wymianę oleju w silniku (200-250 godzin) – filtr wstępny
  • Co drugą wymianę (400-500 godzin) – filtr właściwy
  • Lub zależności od wieku ciągnika i jakości paliwa ON zastosowanego do ciągnika (jeżeli pojawiają się: woda w paliwie, kurz, zanieczyszczenia itp.).

 

Ważne: Nie dbanie o stan filtrów paliwa może powodować korozje wewnątrz układu efektem czego może dojść do uszkodzenia układu paliwowego lub znacząco skrócić czas życia wtryskiwaczy lub pompo-wtryskiwaczy. Gdy ciągnik posiada układ wtryskowy Common-Rail może dojść do zawieszenia układu efektem czego będzie konieczna regeneracja lub naprawa.

 

Kiedy wymieniać filtry hydrauliczne w ciągniku?

Wymiana filtrów hydraulicznych w ciągniku musi być wykonywana najpóźniej w przedziale 1000-1200 godzin. Niektóre małe ciągniki do 100 KM posiadają jeden filtr hydrauliki w efekcie czego jego interwał wymiany oscyluje w granicach 500 godzin (Należy to zweryfikować w instrukcji obsługi ciągnika)

Filtry hydrauliczne w ciągniku umożliwiają wyłapanie:

  • wszystkich opiłków z układu napędowego i hydraulicznego
  • wody
  • kurzu, osadów
  • oraz innych brudów które mogą przejść z innej maszyny

 

Ważne: Olej w skrzyni biegów oprócz wyłapywania nieczystości wyłapuje również wodę (która pojawia się poprzez parowanie powietrza w skrzyni – różnice temperatur) z czasem ją absorbując. Pojawienie się około 1L wody w oleju hydraulicznego może stracić nawet 50% swoich właściwości w efekcie czego w ciągnikach o niewielkich przebiegach pojawia się efekt rdzewienia wewnątrz skrzyni lub na filtrach np. gdy ciągnik nie pracuje przez 8 miesięcy – wtedy należy wymieniać filtry i olej.

 

Kiedy wymienić filtr powietrza silnika w moim ciągniku?

Filtr powietrza powinien być zmieniany co roku na ciągniku. Ten filtr zapewnia dobry dopływ powietrza do silnika, dlatego ważne jest, aby filtr był w dobrym stanie i czysty w ciągniku.

Ważne: W przypadku dużego zapylenia szczególnie w warzywnictwie, budownictwie, drogownictwie zaleca się wymianę nawet minimum 2 razy do roku lub częściej!

 

Kiedy wymieniać filtry kabinowe w moim ciągniku?

Te filtry kabinowe należy wymieniać maksymalnie co 1000 godzin lub co rok w zależności od warunków w jakich pracuje maszyna np. przy pracy przy warzywach występują duże.

Wskazówka: unikaj przedmuchiwania filtrów dmuchawką (szczególnie z bliska) , ponieważ ryzykujesz ich przedwczesnym uszkodzeniem. Podmuch powietrza z dmuchawy jest zbyt silny i może spowodować mikroperforacje filtrów papierowych. Zalecamy po prostu stukanie nimi o twardą powierzchnię, aby strącić zablokowany kurz. (Podobnie jak w przypadku filtrów powietrza silnika, także filtrów papierowych)

Powiązane wpisy

Zobacz wszystkie

Sklep, części

    Formularz zamówienia usługi