Jak wygląda prawidłowe pokrycie obszaru podczas oprysku?
To pytanie często się pojawia, ale udzielenie na nie konkretnej odpowiedzi jest dość trudne ze względu na interakcję wielu czynników:
- Sposób działania rozwiązania . „Czy roztwór powinien mieć kontakt ze szkodnikiem?”, „Czy roślina powinna wchłonąć roztwór?”, „Czy roztwór jest ponownie rozprowadzany po całej roślinie?”.
- Lokalizacja szkodników . Czy opryskujesz pędy nowych chwastów pod koroną rośliny? Czy traktujesz spód liści w celu ochrony przed chorobami?
- Redystrybucja . Czy masz nadzieję, że będzie padać i ponownie rozprowadzić mieszankę wprowadzoną do roślin? Czy mieszanina była lokalnie układowa (wchłaniana przez roślinę) czy translaminarna (poruszająca się w obrębie liścia)? Czy po obróbce wstępnej opryskasz uprawę resztkową ochroną?
- Wielkość kropli i stężenie roztworu . Czy używasz dużych kropli, dużych ilości wody i słabego roztworu? Czy korzystasz z drobnego rozpylania kroplowego z wysoce skoncentrowaną mieszanką?
Szereg aspektów, które należy wziąć pod uwagę przed przystąpieniem do diagnostyki powłoki podczas natryskiwania. Po określeniu celu przetwarzania i sposobu działania roztworu konieczne jest wizualizowanie pokrycia terenu podczas oprysku. Niektórzy koncentrują się na połysku mokrych liści po zabiegu lub chmuropodobnych pozostałościach na opryskanym obszarze. Zalecamy również używanie papieru wrażliwego na wodę.
Proponujemy zdefiniowanie pojęcia pokrycia obszaru uprawnego w dwóch aspektach:
- obszar celu pokryty roztworem;
- dystrybucja kropli na takiej stronie.
Jeśli instrukcje nie wskazują wyraźnie na potrzebę impregnacji, nie ma potrzeby obfitego podlewania.
Wyobraź sobie pierwszą sytuację, w której osiągane jest 100% pokrycie witryny. Gęstość kropli jest bardzo duża. Oczywiście dotyczy to wszystkich szkodników, ale po co zabijać zmarłych? Jeśli instrukcje nie określają wyraźnie potrzeby całkowitego zaimpregnowania celu, nie ma potrzeby „osuszania” roztworu na roślinach.
Podczas opryskiwania roślin po punkcie spływu z nich roztwór nie otrzymuje dużej ilości roztworu, tylko przegrupowuje to, co już opadło. Zwiększenie powierzchni obrabianej powierzchni nie spowoduje wzrostu stężenia nakładanego produktu (możliwy wyjątek dotyczy mieszanin zawierających klej). Jest to nadmierne pokrycie i marnotrawstwo zasobów.
W innej sytuacji, gdy pokrywamy 15% docelowego obszaru, mamy dość duże zagęszczenie kropel. Przy takim produkcie kontaktowym brakuje większości liścia. Jeśli roztwór kontaktowy nie zostanie ponownie rozprowadzony na liściu, a rośliny zostaną zaatakowane przez osiadłe szkodniki, jest to porażka. W tej sytuacji ważne jest, aby równomiernie rozprowadzić rozwiązanie w całym celu. Podczas testowania z użyciem papieru wrażliwego na wodę, który zmienia kolor z żółtego na niebieski, agronom powinien wziąć pod uwagę stosunek żółtych do niebieskich obszarów na papierze testowym oraz zdolność szkodników do ukrywania się w „bezpiecznych” obszarach między kroplami.
Pokrycie 15%, rozkład roztworu jest równomierny. Na zewnątrz powłoki można zaobserwować aktywność szkodników.
W poniższej sytuacji krycie wynosi 15%, ale nałożona mieszanka jest rozprowadzana bardziej równomiernie. Nie gwarantuje to całkowitej dezynfekcji przed szkodnikami, ale zwiększa szanse na zwycięstwo. Racjonalne i idealne jest nałożenie wystarczającej ilości roztworu, aby pozbyć się szkodników, ale nie za dużo, aby go nie marnować (również czasu i pieniędzy). Jeśli szkodniki poruszą się po roślinie lub roztwór zostanie ponownie rozprowadzony, „wróg” zostanie zniszczony. Ponadto trudno jest określić, gdzie próg pozostałości roztworu.
Innymi słowy, wyobraź sobie małe kółko wokół każdej kropli, w którym wciąż jest wystarczająco dużo roztworu, aby zaimponować szkodnikowi. Jeśli spojrzysz na sytuację z tego aspektu, każda kropla obejmuje znacznie więcej, niż się początkowo wydaje.
Przy stosowaniu fungicydów konieczne jest zakrycie obszarów pominiętych podczas oprysku wstępnego. Jeśli zostanie wybrany odpowiedni czas, pozostała aktywność zastosowanego roztworu zacznie obowiązywać.
Na koniec wyobraź sobie sytuację: ponowne traktowanie roztworem fungicydu. Podczas drugiego zabiegu nowe krople mieszanki prawie nigdy nie spadają na pierwszy, co znacznie zwiększa skuteczność ochrony roślin.
Więc ile rozwiązania wystarczy? Nie ma uniwersalnego i ogólnie przyjętego progu gęstości kropli czy pokrycia terenu – zbyt wiele zmiennych. Racjonalnie podchodź do każdej sytuacji z osobna. Jednak do oceny pokrycia terenu przydadzą się dane dotyczące ilości zużytej wody i badania papierem wodoczułym, dzięki którym można zobaczyć wpływ zmian ustawień natrysku, wpływ warunków atmosferycznych na powłokę lub przynajmniej czy strumień natrysku osiągnie swój cel. Jeśli wyniki na papierze testowym nie są odpowiednie, należy ponownie rozważyć podejście do opryskiwania.
Serdecznie zapraszamy do współpracy.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji
Tel. (34) 388 22 26
e-mail: czesci@hbt.com.pl